Sivil Toplum

İklim Panayırı’ndan Ortak Ses Yükseldi: “İklim için Harekete Geç!”

harekete geç

Küresel İklim Grevi kapsamında iklim krizine karşı farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen İklim Panayırı’nda, başta karar alıcılar olmak üzere herkese “İklim için harekete geç” çağrısı yapıldı. Çağrıda, bu dünyanın hepimizin olduğu ve iklim için bir an önce harekete geçilmesinin bir gereklilik halini aldığı vurgulandı.

Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Birlik Mahallesi’nde yer alan İnönü Parkı’nda gerçekleşen panayırda iklim ve çevre dostu çalışmalar yürüten 20’yi aşkın sivil toplum kuruluşu (STK) yer aldı. Panayırda konuşan Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür Yardımcısı Serhan Sarıkaya, “Bu dünya bizim, bu dünya hepimizin. Küreselleşen sanayi sektörünün getirdiği çevresel felaketlerin yol açtığı iklim krizine karşı gün geçtikçe daha çok bilinçlenen, harekete geçen ve yeşil bir dünya için emek sarf eden bir toplum yaratmak ve gelecek nesillere yaşanılır bir dünya bırakmak mümkün” dedi.

“Sorunlar, Tüm Yerkürenin Sorunu”

TEMA Vakfı Çevre Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Eylem Tuncaelli, “Biliyorsunuz gezegenimiz ozon tabakasının incelmesinden, verimli topraklarımızın kaybına, arazi tahribatından plastik kirliliğine, biyolojik çeşitlilik kaybından yıkıcı ormansızlaşmaya, susuzluktan hava kirliliğine kadar birçok ekolojik sorunla boğuşuyor. Bunlar sadece birimizin ya da sadece birkaç bölgenin, ülkenin sorunu değil. Bunlar tüm yerkürenin sorunu, hepimizin, yaşamın devamlılığının sorunu” diye konuştu.

“İklim Eylemi Hemen Şimdi”

İklim için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Tuncaelli “Eğer hemen şimdi bir şeyler yapmaya başlamazsak gelecek nesiller iklim krizinin en kötü sonuçlarına katlanacaklar. Atmosferimizin dengesini bozup küresel sıcaklık artışlarına yol açan karbondioksit gazı en çok fosil yakıtlar sebebiyle atmosferimize karışıyor. Fosil yakıtlar sadece bununla kalmıyor, ülkemiz özelinde kömür için Akbelen gibi ormanlarımız yok ediliyor, arazilerimiz topraklarımız tahrip ediliyor. Tam da bu sebeple fosil yakıtlardan çıkılması, yerine temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları oluşturulması için çalışmalara başlanması gerektiğini vurguluyor, iklim eylemi hemen şimdi diyoruz” şeklinde konuştu.

Panayır boyunca stantlarda atölyeler yapıldı. TEMA Vakfı tarafından kurulan stantlarda çocuklara yönelik İklim değişikliğini tanıyalım, İklim değişikliğine dur de! Büyüklere mesajlar, İklim için tasarlıyoruz temalı dört atölye gerçekleşti. Ayrıca panayırda stantları bulunan STK’lar düzenledikleri atölyelerle iklim krizine dikkat çekti ve çevrenin korunmasına dair farkındalık yarattı. Atölyelerin ardından gerçekleşen Beden Perküsyonu etkinliği ile panayır katılımcıları dans etti. Panayır, sanatçılar Alaz Pesen ve Çağrı Çetinsel’in konserleri ile son buldu.

About Post Author