#ekoIQ Teknoloji İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi “ARIBA ZES X” ile Türkiye Turuna Çıkıyor
Teknoloji

İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi “ARIBA ZES X” ile Türkiye Turuna Çıkıyor

Zorlu Enerji’nin yeni nesil teknoloji markası ZES’in desteklediği İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, Belçika’daki eski F1 pisti Circuit Zolder’da Eylül ayında katılacağı solar arabaları yarışı European Solar Challenge öncesi, güneş arabası ARIBA ZES X ile 1,300 km’lik bir Türkiye turuna çıkıyor.

Zorlu Enerji’nin yeni nesil markası ZES (Zorlu Energy Solutions), iki yıldır destek verdiği  İTÜ Güneş Arabası Ekibi’nin ana sponsoru oldu. Sanayi-üniversite birlikteliğine örnek teşkil edecek işbirliği, yalnızca finansal destekle sınırlı kalmayacak. Zorlu Enerji’nin solar ekibi, önümüzdeki iki yıl süresince İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi olarak anılacak ekiple mühendislik ve panel teknolojisi alanındaki bilgi birikimi ve tecrübesini paylaşarak mentorluk desteği sağlayacak.

Doğaya Zarar Vermeden Araç Kullanımı Mümkün!

2004 yılında alternatif enerji kaynakları ile gelişmiş otomotiv teknolojilerini birleştirmek üzere yola çıkan ekip, ürettiği 10 güneş arabasıyla İTÜ ve Türkiye’nin sürdürülebilirlik çalışmalarının en önemli parçalarından biri haline geldi.

İklim krizinin en büyük nedenlerinden biri olan içten yanmalı motorlara sahip araçların yerine daha çevreci bir çözüm olarak güneş enerjisi ile çalışan elektrik motoruna sahip araç geliştiren ekip, daha hafif ve daha az enerji harcayarak doğaya zarar vermeden de araç kullanmanın mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

ARIBA X, Belçika Yarışları Öncesinde 1,300 Km’lik Türkiye Turuna Çıkıyor

Eylül ayında Belçika’da düzenlenecek ve dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda takımın katılacağı solar arabaları yarışı European Solar Challenge’de Türkiye’yi ARIBA ZES X ile İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi temsil edecek. Ekip, Belçika’daki yarışlar öncesinde hem arabayı test etmek hem de sürdürülebilirlik alanında farkındalık yaratmak amacıyla toplam 1,300 km’lik bir Türkiye turuna çıkıyor.

Farklı Şehirlerde Etkinlikler Düzenlenecek

7 Ağustos-12 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek tur;  İstanbul’dan başlayarak Bursa, Eskişehir, Konya ve Ankara illeri ile devam edecek. Güzergahta bulunan ZES elektrikli araç şarj istasyonlarında da duraklayacak olan ekip, farklı şehirlerde birçok etkinliğin de parçası olacak. Gelecek nesillere daha iyi bir dünyanın mümkün olduğu mesajını veren İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, sürdürülebilir bir yaşam için çıkacağı Türkiye turunda doğaya zarar vermeden de araç kullanmanın mümkün olduğunu göstererek toplumda bu yönde bir farkındalık oluşturmaya devam edecek.

European Solar Challenge yarışında derece almayı hedefleyen İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi’nin en büyük hedeflerinden biri ise güneş enerjili araçlar kategorisinde en prestijli ve en büyük organizasyon olan 2023 Avusturalya World Solar Challenge’a katılıp başarılı sonuçlar elde etmek.

“Ekibimiz Her Yıl Önemli Çalışmalara İmza Atıyor”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, değerlendirmelerde bulunarak şunları aktardı: “250. yılına girmek üzere olan böylesine köklü ve güçlü bir kurumun kendini sürekli olarak yenileyebilmesinin ardındaki dinamizm öncelikle öğrencilerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bizler, öğrenci kulüplerimizin ve proje takımlarımızın çalışmalarına büyük önem veriyoruz. İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibimiz; yenilenebilir enerji kaynakları, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, gelişen araç teknolojileri, elektrikli araçlar ve şarj istasyonları alanlarında her yıl önemli çalışmalara imza atıyor.”

“Güneş Enerjisi ve Fark Yaratan Çözümler Yol Haritamız”

Ekibin Türkiye turu öncesinde yapılan toplantıda konuşan Zorlu Solar ve Yurt Dışı Yatırımlar Direktörü Evren Evcit; düşük karbonlu, çevreye uyumlu, toplum için değer yaratan yeni nesil bir ekonominin ve yaşam biçiminin hayal olmadığını söyledi.

Zorlu Enerji’nin bunu mümkün kılacak birçok yenilikçi iş ile yalnızca Türkiye’de değil, dünya ölçeğinde de iyi örnekler sunduğunu belirten Evcit şunları dile getirdi: “Türkiye’deki elektrik üretiminin tamamını yenilenebilir enerjiden sağlayan bir şirket olarak sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimine dönüştürmüş ve tamamen yeni nesil akıllı enerji sistemlerine odaklanmış durumdayız. Yenilenebilir enerji yatırım vizyonumuzun bir parçası olan güneş enerjisi ve teknolojileri alanına 2017 yılında giriş yaptık. Dünya ölçeğinde tanınmış önemli güneş panellerinin distribütörlüğünü üstlendik. Geçen yıl üretimine başlayarak ZES markamız ile buluşturduğumuz güneş enerjisi modüllerimiz de çok ciddi talep gördü. Yol haritamız güneş enerjisi ve fark yaratan çözümlere odaklanmak. Kullanımı teşvik etmek ve gençlerin öğrenme temelli bilimsel projelerini ortaya koyma yolundaki çabalarına katkı sağlamak amacıyla kurulan bu birliktelik aynı zamanda üniversite-sanayi işbirliğinin de güzel bir örneğini teşkil ediyor. Daha iyi bir gelecek için böylesine değer yaratan bir projeye imza atan İTÜ’lü gençlerin yanında ZES markamızla yer alarak sürdürülebilirlik alanında toplumsal değişim ve dönüşümün yaygınlaşmasına katkı sağlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.’’

Üretim Yolculuğundaki Ekip

Üniversite–sanayi–öğrenci üçgenini güçlendirmeyi, bu süreçte de alternatif enerji kaynaklarının önemini vurgulayarak güneş enerjisine dikkat çekmeyi amaçlayan ekip; üretim yolculuğuna güneş enerjisiyle çalışan elektrikli arabalar üreterek başladı ve bugüne dek 10 güneş arabası ve iki otonom araç imal etti.

Türkiye’nin otomotiv, enerji, bilişim sektörleri başta olmak üzere kalkınma projelerine mühendisler yetiştiren İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi; güneş paneli, elektrikli motor, batarya, kompozit şasi gibi çeşitli mühendislik alanlarını ilgilendiren konularda çalışıyor.

Üç Kıtada 24’ten Fazla Ödül

ARIBA ZES X, İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi’nin bugüne dek 10 güneş arabası arasında ürettiği enerji bakımından en verimli ve teknik açıdan en başarılı araç.

İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, 2004 yılından bu yana, ürettiği 10 adet güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araba ile üç kıtada 24’ten fazla ödül sahibi oldu. Yapılan işbirliğiyle İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi adını alan ekibin, bugün 10. nesil güneş arabası ARIBA ZES X ve ilk otonom aracı ARIBA Autonomous olmak üzere iki farklı aracı bulunuyor.

Geçen yıl ARIBA ZES X güneş arabası ve ARIBA Autonomous otonom aracı ile eş zamanlı olarak Belçika ve Türkiye’de yarışmada yer alan İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, Teknofest Robotaksi-Otonom Binek Araç Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazandı.

About Post Author