Enerji

Küresel Rüzgar Enerjisi Kurulu Gücü 2024’te de Artacak

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi ve WindEurope raporlarına göre, küresel rüzgar enerjisi sektöründeki büyüme hükümetlerin, şehirlerin, yatırımcıların ve müşterilerin desteğiyle önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının ardından yapılan ekonomik toparlanma planları ve Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan yüksek enerji fiyatları nedeniyle birçok ülke enerji ihtiyacını karşılamada güneş ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarını daha etkin kullanmak için politikalar geliştirmeye devam ediyor.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) ve WindEurope raporları, küresel rüzgar enerjisi sektöründeki büyümenin devam edeceğini gösteriyor. GWEC’e göre, rüzgar enerjisi kapasite artışı 2023-2030 döneminde %13 artışla yıllık 143 gigavat olacak. Böylelikle küresel rüzgar enerjisi kurulu gücü 2030’da 2 teravat seviyesine ulaşacak. Yine GWEC’e göre küresel rüzgar enerjisi kurulu gücü 1 teravat seviyesine 40 yılda ulaştı.

İzin Süreçleri ve Finansal Zorluklar Yavaşlamaya Yol Açıyor

AA’nın aktardığına göre, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden, rüzgar enerjisi sektöründe 2022 ve 2023’te verilen yüksek kapasiteli depolamalı ön lisanslar ve kapasite artışlarına karşın geçmiş yıllardaki yüksek ve artan performansının aksine yıllık kurulum ve devreye alma süreçlerinde gözle görülür bir yavaşlamanın olduğunu belirtti.

İbrahim Erden, yavaşlamanın nedeninin kapasite tahsisi yapılan yeni santralların izin süreçlerinin yeni başlamış olması ve daha önce verilen kapasite artışlarında da izin süreçleri ile finansman tarafında yaşanan zorluklar olduğunu söyledi. Erden, “Bu sürecin 2024’te bir miktar toparlanma beklentisine rağmen kısmen devam etmesi ve 2025’ten itibaren de yeni yatırımların artmasını bekliyoruz. Ayrıca bu yıl başlayan deniz üstü rüzgar çalışmalarında da belirlenen potansiyel alanlarda rüzgar ölçümleri ve oşinografik çalışmaların devam etmesini ve sonraki yıllarda başlamasını ümit ettiğimiz deniz üstü santral yatırımlarının etüt ve proje çalışmalarının hızlanmasını bekliyoruz” dedi.

Avrupa’da Rüzgar Yatırımlarının Artması Bekleniyor

Şu ana dek Avrupa Birliği’nde (AB) 16 gigavatı deniz üstü olmak üzere 200 gigavattan fazla rüzgar enerjisi kurulumunun gerçekleştiğini vurgulayan Erden, bu tesislerin, 2022’de AB’nin ürettiği elektriğin %16’sını sağladığını ifade etti. İbrahim Erden, son iki yılda Avrupa’da Yeşil Mutabakat bünyesinde yapılan tüm kanuni düzenlemeler kara ve denizde yapılacak rüzgar yatırımlarının artırılması, santral ve sanayi yatırımlarının desteklenmesi ve tedarik zincirinin güçlendirilmesine yönelik tedbir ve destekler içerdiğine işaret etti.

Rüzgarda gerekli ekipmanların çoğunun aynı zamanda küresel düzeyde güçlü oyuncular olan Avrupalı ​​üreticiler tarafından sağlandığını dile getiren Erden, “Ancak sektör yaşanan tedarik zinciri problemleri, Çin menşeli üreticilerin agresif rekabeti, finansman maliyetlerindeki yüksek artışlar gibi sebeplerle artık kârlı ve rekabetçi bir şekilde faaliyet göstermekte zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Bu düzenlemelerin en sonuncusu olan Avrupa Rüzgar Enerjisi Destek Paketi ile projelerin kapasite tahsislerinden başlayarak ihale mekanizmaları, finansman desteği ve rüzgar türbin ekipmanlarının Avrupa kaynaklı olarak sağlanması ile ilgili önemli destekler ortaya kondu. Bu desteklerin de etkisiyle Avrupa’da 2024 itibarıyla rüzgar yatırımlarının kara ve denizde hızlanarak artmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

About Post Author