İklim

Kuzey Grönland’da Son 1000 Yıldaki En Yüksek Sıcaklık Ölçüldü

Grönland

Nature dergisinde yayımlanan yeni araştırma, Grönland’ın bazı bölgelerinde hava sıcaklığının son 1000 yıldaki en yüksek seviyeye ulaştığını gösterdi. Sıcaklıkların 1995’ten bu yana hızlı bir artış ivmesine girdiğini tespit eden bilim insanları uyardı: “Kuzey Grönland ısınması konusunda çok endişelenmeliyiz. Çünkü o bölgede geniş gelgit buzulları ve bir buz akıntısı şeklinde bir düzine uyuyan dev var!”

Nature dergisinde yayımlanan makalede, Grönland’ın kuzey kesiminde sıcaklıkların 20. yüzyıla göre 1,5 derece arttığı, termometrelerin son 1000 yıldaki en yüksek ısıyı ölçtüğü belirtildi. Bilim insanları, buz tabakaları ve buz çekirdeklerinden aldıkları örnekler üzerinde yaptıkları çalışmayla sıcaklıkların 1995’ten bu yana hızlı bir artış ivmesine girdiğini saptadı.

“Küresel Isınmanın Açık Bir İmzasına Sahibiz”

AA’nın aktardığına göre, araştırma ekibinde yer alan buz bilimci Maria Hörhold, “1990’lar ve 2011 arasında yükselen sıcaklıkları görmeye devam ediyoruz. Artık küresel ısınmanın açık bir imzasına sahibiz” diye konuştu. Hörhold, Grönland engelleme adı verilen, ara sıra meydana gelen bir hava sisteminin, bugüne dek insan kaynaklı iklim değişikliğinin sonuçlarını gizlediğini ifade etti.

Çalışmada yer alan Danimarka Meteoroloji Enstitüsü buz bilimcisi Jason Box şunları söyledi: “Kuzey Grönland ısınması konusunda çok endişelenmeliyiz. Çünkü o bölgede geniş gelgit buzulları ve bir buz akıntısı şeklinde bir düzine uyuyan dev var.”

About Post Author