İklim

Marmara Denizi’nde Yüzey Suyu Sıcaklığı Artıyor

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalarda, iklim değişikliği nedeniyle Karadeniz ve Akdeniz ile paralel olarak Marmara Denizi’nde yüzey suyu sıcaklığının arttığı gözlendi. Marmara’da yüzey suyu sıcaklığının 14 yılda yaklaşık 0,98 derece artış gösterdiği vurgulandı.

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüsne Altıok, Marmara Denizi ile ilgili konuştu. Altıok, iklim değişikliği nedeniyle Marmara Denizi’nde yüzey suyu sıcaklığının arttığını belirtti.

14 Yılda Yaklaşık 0,98 Derece Artış

Marmara’da yüzey suyu sıcaklığının 14 yılda yaklaşık 0,98 derece arttığına dikkat çeken Altıok, “Yüzey suyu sıcaklığında bizim gözlemlemeye başladığımız 1990’lı yıllardan günümüze artış var” dedi. İklim değişikliğinin etkilerine değinen Altıok, yaptıkları araştırmalarda iklim değişikliği nedeniyle Karadeniz ve Akdeniz ile paralel olarak Marmara Denizi’nde yüzey suyu sıcaklığının arttığının gözlendiğini söyledi. Hüsne Altıok şu şekilde konuştu: “1996-2010 yılları arası aylık olarak yapılan deniz suyu sıcaklık ölçümlerine göre bu artış Karadeniz’den az, Akdeniz’den ise daha fazla olup Marmara Denizi doğusunda yılda 0,07 derece olarak tahmin edilmiştir.”

“Marmara Denizi’nin Bizden Başka Kimsesi Yok”

Marmara Denizi’nde ve İstanbul Boğazı’nda iklim değişikliğinin etkilerinin çok iyi çalışılması gerektiğini vurgulayan Altıok, “Başımıza bir felaket gelince bir şeyler yapılmaya çalışılıyor ancak bu yetersiz kalıyor. Marmara Denizi için faaliyetlerin artması gerekiyor. Çünkü Marmara Denizi sadece bizim sorumluluğumuzda, bizden başka kimsesi yok” dedi.

 

About Post Author