İklim

Olumsuz Hava Koşulları Can Kayıplarına Yol Açtı        

ABD’nin birçok bölgesinde son bir haftadır yaşanan sert hava koşulları hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hava şartlarına bağlı nedenlerle 90’dan fazla kişi hayatını kaybederken binlerce ev ve iş yerinde elektrik kesintileri yaşanıyor. Çok sayıda okulda eğitime ara verildi. 

ABD’nin büyük bir bölümünü etkisi altına alan kar fırtınası ve soğuk hava dalgası, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Fırtınanın şiddetiyle ağaçlar ve elektrik hatları devrildi, binlerce ev ve iş yerinde elektrik kesintisi meydana geldi. Buzlanma nedeniyle kayganlaşan ve karla kaplanan yollarda trafik kazaları yaşandı.

Çok sayıda okulda eğitime ara verilirken havayolu ulaşımında da aksamalar meydana geldi. ABD medyasına göre, ülke genelinde 12 Ocak’tan bu yana olumsuz hava şartlarına bağlı nedenlerle 92 kişi yaşamını yitirdi.

Batı yakasındaki Oregon’da buz fırtınası nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal sürerken Pensilvanya, Kaliforniya ve Indiana’da da elektrik kesintileri yaşandı. ABD’nin birçok bölgesinde etkisini sürdüren kutup soğuklarından 100 milyondan fazla kişinin olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

Olumsuz hava şartları nedeniyle yaklaşık 100 bin kişiye elektrik hizmeti verilemiyor. Öte yandan Tennessee eyaletindeki 10 milyon kişiden elektrik kesintilerini önlemek için enerji tasarrufu yapmaları istendi.

ABD’deki soğuk havanın hafta başında da süreceği ifade edildi.

About Post Author