Gıda

Organik Tarım AB Ülkelerinin Gıda Krizine Karşı Cevabı Olarak Öne Çıkıyor

Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlenen organik tarım ve doğal ürünler fuarı BioFach’te, Avrupa’nın gıda krizine karşı organik tarımla kendini savunduğu ve organik tarıma geçişin AB ülkeleri için stratejik bir karar olduğu düşüncesi ön plana çıktı.  

Organik gıda ve doğal ürünler fuarı BioFach, 31’inci kez, 26-29 Temmuz tarihleri arasında Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlendi. Biofach Organik Gıda Ürünleri Fuarı’nda Türkiye milli katılım organizasyonu 25’inci kez Türkiye’de organik tarım sektöründe koordinatör birlik olan Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirildi.

Fuara 94 Ülke Katılım Gösterdi

Türkiye’nin uzun yıllardır Biofach Organik Gıda Ürünleri Fuarı’nda yerini aldığı bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Fuarın 25 yıldır milli katılımını organize ediyoruz. Fuara Türkiye milli katılım dahilinde 17 firmamız yer alırken bireysel olarak toplam 22 firma ve Türkiye’den toplam 39 firma katılım sağladı. Dünya genelinde ise 94 ülkeden toplamda 2,276 firma iştirak etti. Organik gıdada ve tekstil sektöründe organik pamuk, organik kumaş, organik kıyafet üretiminde Ege Bölgesi öncü konumda” dedi

“Ege Bölgesi Sürdürülebilir Üretim Merkezi”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Etkinliklerimiz sayesinde Türk organik tarım sektörünün yıllık 500 milyon dolarlık ihracat hacmini uluslararası fuarlara katılarak 2023 yılında 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ege Bölgesi’nin sürdürülebilir üretim merkezi olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz” diye konuştu.

organik tarımKüresel Organik Tarım ve İçecek Pazarı 2030 Tahmini 564 Milyar Dolar

EİB Sürdürülebilirlik ve Organik Ürünler Başkanı Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, günümüzde sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmanın giderek zorlaştığını söyledi. Işık, “Hem tüketiciler hem ülke politikaları gıdanın güvenilirliğini sorgulamada artık çok daha hassas. Bu da organik gıda ve içecek sektörü için önemli sonuçlar doğuruyor. Küresel organik gıda ve içecek pazarının büyüklüğü 2021’de 188 milyar dolar değerindeydi. Pazarın 2030 yılına kadar 564 milyar dolara ulaşması bekleniyor” dedi.

Asya Pasifik’ten Organik Gıda ve İçecek Pazarında Sıçrama Beklentisi

Işık şunları söyledi: “Organik tarım trendi, Kuzey Amerika ve Avrupa dahil olmak üzere gelişmiş bölgelerde başladı, Hindistan ve Çin gibi gelişmekte olan ekonomilere yayıldı. Kuzey Amerika ve Avrupa organik gıdaların en büyük tüketicileri. GDO’suz, çevre dostu, sıfır kimyasal ve kalıntı içermeyen organik ürünler ve vegan kültürünün büyümesi, biyolojik tarım tekniklerindeki ilerleme, hazır sağlıklı gıdaya artan talep, Hindistan ve Çin’de uluslararası organik perakende mağazalarının kurulması, farkındalığı artırmak için dünya çapında çeşitli hükümetler tarafından üstlenilen girişimler, teşvikler, direktifler nedeniyle küresel organik pazarı önümüzdeki dönemde katlanarak büyümeye hazırlanıyor. Özellikle Asya Pasifik’in organik gıda ve içecek pazarında çok hızlı bir şekilde büyümesi bekleniyor.”

Nürnberg Belediye Başkanı Markus König, Nürnberg’teki tarımın %40’ını organik üretime çevirme hedeflerinin olduğunu ve %30’unu gerçekleştirdiklerini, Nürnberg’in organik tarım için elverişli bir coğrafyası olduğunu söyledi.

Organik Tarıma Geçiş, AB Ülkeleri için Stratejik Bir Karar

Almanya Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir, Tarım Bakanlığı kaynaklarının %30’unu organik tarıma güçlendirmeye yönelik araştırma, inovasyon ve yatırım harcamaları için kullanacaklarını açıkladı. Özdemir, “Savaş ve pandemi krizlerinde organik üretim ve beslenmenin değeri bir kere daha dünyaca anlaşıldı. Pandemi sonrası Rusya’nın baskılarına ve dünyadaki gıda krizine karşı Almanya, organik çiftçileri daha çok destekleyecek. Bütün AB ülkelerinin kalkınması için organik tarım en büyük savunmamız. Organik tarıma geçiş, bütün AB ülkeleri için stratejik bir karar” dedi.

About Post Author