Kent

“Şehrin Pusulası: Çocuklar” Projesiyle Çocuklar, Kent ve Çocuk Hakları Üzerine Düşündü

Sabancı Vakfı Hibe Programı ile desteklenen ve Ankara’da sosyoekonomik açıdan dezavantajlı mahallelerdeki çocuklarda kent ve kente aidiyet bilinci oluşturmayı hedefleyen “Şehrin Pusulası: Çocuklar” projesi tamamlandı. Proje ile birlikte çocukların kente dair görüş ve önerilerini içeren belediyeler için bir el kitapçığı da yayımlandı. 

Kadın, genç ve engellilerin eşit haklara sahip olmalarını ve topluma aktif katılımlarını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Sabancı Vakfı Hibe Programı’nın desteklediği “Şehrin Pusulası: Çocuklar” programı düzenlenen toplantıyla sona erdi.

Proje ile çocukları şehirle tanıştırmak, çocukların içinde yaşadıkları şehir üzerine düşünmelerini, hayal etmelerini sağlamak ve onların gözünden şehri, şehir kavramını yeniden tasarlamak hedeflendi.

Çocuklar, Kent Sorunlarına Dair Çözüm Önerileri Geliştirdi

Ankara’da Altındağ, Akyurt ve Keçiören ilçelerinde başlayan projede 10-16 yaş arasında 142 çocukla kent gezileri düzenlendikten sonra, okullarda çocuk hakları ve kent hakları üzerine düşünmelerini teşvik edecek atölye çalışmaları yapıldı. Çocuklar atölyeler kapsamında yaşadıkları kentte gördükleri sorunlara dair çözüm önerilerini geliştirdi ve bu önerileri hazırladıkları maketlerle aktardı. Çocuklar ayrıca belediye yetkilileriyle görüşerek kente dair önerilerini sunma imkanı da yakaladı.

Çocukların yaşadıkları kenti daha iyi tanımalarına yardımcı olmak için Ankara’nın Cumhuriyet tarihinin ilklerini öğrenebilecekleri önemli binaları, Ankara’ya özgü tarihi evleri, müzeleri ve parkları kapsayan bir rota oluşturarak bir kent haritası tasarlandı.

Türkiye’de çocuklar tarafından kurulan ilk dernek olma özelliği taşıyan Hempa Çocuk Derneği, proje kapsamında aynı zamanda kendi ekibini de çocuk hakları ve çocuklarla çalışma konusunda güçlendirdi ve deneyim kazandı. Proje ekibi ve eğitimli mentor grubu webinarlar düzenleyerek çocuk hakları, kent hakkı ve katılım hakkı eğitimlerini gönüllü havuzuna ve çocuklara aktardı.

About Post Author