Kent

Sel Baskınına Uğrayan Antalya’da Hasarın Bilançosu Netleşiyor

sel

Antalya genelinde meydana gelen sel felaketinden ötürü yaklaşık 3 bin çiftçinin serasında zarar ortaya çıktığı belirlendi. Çoğu domates ve biber ekili, 13 bin 210 dekar sera hasara uğrarken Kumluca’da denizin rengi değişti. Çamurlu suların etkisiyle kıyıdan yaklaşık 300 metre açığa kadar deniz kahverengiye döndü.

DHA’nın haberine göre Kumluca ve Finike’de, 11 Aralık günü akşam saatlerinde başlayıp sabaha kadar devam eden aşırı yağış, iki ilçede de hayatı olumsuz etkiledi. Kumluca’da Salur, Sarıcasu ve Ortaköy mahallelerinde etkili olan yağış nedeniyle ilçe merkezinden geçen Gavur Çayı ile üç dere taştı. Sokak ve caddeler göle dönerken park halindeki otomobiller, sel sularına kapılıp sürüklendi.

Örtü altı üretim merkezi Kumluca’da yüzlerce sera ile çok sayıda binanın birinci katı ve müstakil evleri su bastı. Selden 497 araç, yaklaşık 100 konut ile 920 iş yeri hasara uğradı.

3 Bin Çiftçi Zarar Gördü, 13 Bin 210 Dekar Sera Etkilendi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde yaşanan sel felaketinde seralar da zarar gördü. Kumluca’da 16 mahallede 21 bin dekardaki örtü altı üretim alanının 12 bin dekarı selden etkilendi. Salur bölgesinde altı arı yetiştiricisine ait 1,000 arı kovanı selde zarar gördü. Hacıveliler’de üç çiftçiye ait 38 küçükbaş hayvan ise öldü.

İlçede yaklaşık 3 bin çiftçinin serasında zarar ortaya çıktı. Finike’de 497 çiftçinin 1,100 dekar, Demre’de ise 30 üreticiye ait 110 dekarlık alan ve 110 arılı kovan zarar gördü. Çoğu domates ve biber ekili olmak üzere 13 bin 210 dekar sera olumsuz etkilendi.

Çamurlu Su Denizin Rengini Değiştirdi

AA’nın haberine göre ise selin ardından denizin rengi, çamurlu suların etkisiyle kıyıda kahverengiye döndü. İlçe merkezinde selin ardından derelerin taşıdığı çamur, denizin turkuaz rengini değiştirdi. Çamurlu su, Kumluca ve Finike kıyılarında denizin yüzeyini kapladı. Yağmurun ardından kıyıdan yaklaşık 300 metre açığa kadar denizin rengi değişti ve kahverengi oldu.

About Post Author