Özel Sektör

Sürdürülebilir Denim Fikirleri Ödül Kazandı

COLIN’S’in bu yıl ilk kez düzenlediği “Denim ve Sürdürülebilirlik” başlıklı yarışma, “Dünya Konuşabilseydi” temasını taşıyor. Üniversitelerin moda ve tekstil tasarımı bölümlerinde eğitim gören öğrencileri sürdürülebilir tasarımlara yöneltmek amacıyla düzenlenen yarışmanın sonuçları açıklandı.

COLIN’S’in bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Denim Fikrim Tasarım Yarışması’nın sonuçları, Grand Pera’da düzenlenen gala töreniyle açıklandı. Üniversitelerin moda ve tekstil tasarımı bölümlerinde eğitim gören öğrencileri, sürdürülebilir tasarımlara yöneltmek amacıyla düzenlenen “Dünya Konuşabilseydi” temalı yarışmanın birincisi Mimar Sinan Üniversitesi’nden Çağla Işıl Karatan olurken ikinciliği Marmara Üniversitesi’nden Meryem Taşoğlu, üçüncülüğü ise Mimar Sinan Üniversitesi’nden Sezer Sefil aldı. Yarışmada finale kalan 20 öğrencinin tasarımları da gala gecesinde sergilendi.

Hazırlıklar Altı Hafta Sürdü

Denim Fikrim Tasarım Yarışması kapsamında ön elemeyle belirlenen 20 yarışmacı, bir hafta boyunca COLIN’S’in düzenlediği denim ve sürdürülebilirlik seminerlerine katıldı. Genç tasarımcılar, seminerlerin ardından altı hafta süren bir üretim sürecine dahil olarak biri ticari diğeri sanatsal olmak üzere toplamda iki ayrı çalışma ürettiler. COLIN’S tarafından mentorluk desteğinin yanı sıra Çalık Denim işbirliğiyle malzeme desteğinin sağlandığı süreç sonunda ortaya çıkan eserler değerlendirmeye alındı.

Denim Fikri Birinci Olan Öğrenci Çalışmasının Üretimi Yapılacak

Değerlendirme sürecinin ardından yarışmada ödül alacak çalışmalar belirlendi. Yarışma sonucunda birinci olan Çağla Işıl Karatan 25 bin TL ve 5 bin TL değerinde COLIN’S hediye çeki kazanırken öğrencinin çalışması COLIN’S tarafından üretilerek satışa sunulacak. Ürünün etiketinde genç tasarımcının adına yer verilirken satışdan elde edilecek gelir bağışlanacak.  İkinciliğe değer bulunan Meryem Taşoğlu 15 bin TL ve 4 bin TL değerinde COLIN’S hediye çeki, üçüncülüğü kazanan Sezer Sefil ise 10 bin TL para ödülü ve 3 bin TL değerinde COLIN’S hediye çeki ile ödüllendirildi.

Dijital ya da Elle Çizilmiş Çalışmalarla Katılım Sağlandı

Başvuruları İstanbul’da bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinde/akademilerinde iki ya da dört yıllık Moda Tasarımı ya da Tekstil Tasarımı bölümü öğrencilerinden alan COLIN’S Denim Fikrim Tasarım Yarışması’na dijital ya da elle çizilmiş çalışmalarla katılım sağlandı. COLIN’S’in “Denim ve Sürdürülebilirlik” başlığı ve “Dünya Konuşabilseydi” temasıyla düzenlediği yarışma ticari ve sanatsal olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. Öğrenciler dört ticari ve iki sanatsal olmak üzere toplam altı look ve moodboard ile temaya uygun hikayeyi başvuru dosyalarına ekleyerek yarışmaya başvurdu.

About Post Author