Gıda

Sürdürülebilir Tarım için “Fıstığımız Bol Olsun”

TEMA Vakfı ve Damak tarafından sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla Antep fıstığında verim ve kalitenin artırılması amacıyla 11 yıl önce hayata geçirilen Fıstığımız Bol Olsun projesinin üçüncü fazında çocuklarla eğitim etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda düzenlenen şenlikte, yaklaşık 200 çocuk bir fıstık bahçesinde hazırlanan atölye ve oyunlarla eğlendi.

Fıstığın yaşamımızdaki yerini görmek, Gaziantep, Türkiye ve dünya için önemini fark etmek, çocukları anne ve babalarının üretimini yaptığı bu yerel ürünün değeri hakkında bilgilendirmek amacı ile ilkokula giden çocuklara yönelik tasarlanan eğitim etkinliklerine katılan çocuklar, düzenlenen sürdürülebilir tarım uygulama örneği olan projenin Fıstığımız Bol Olsun Şenliği’nde hem yeni bilgiler öğrendi hem de eğlendiler.

Gaziantep Fıstık Müzesi ve Fıstık Araştırma Enstitüsü bahçesinde gerçekleştirilen Fıstığımız Bol Olsun Şenliği’ne;  Karkamış, Nizip, Oğuzeli ve Şahinbey ilçelerinden çocuklar katıldı. Fıstık tarımının ana tema olduğu şenlikte çocuklar Fıstık Müzesi’ni rehber eşliğinde gezdikten sonra sanat atölyesine katıldılar. Müzik ve oyunlar eşliğinde açık havada eğlenen çocuklar, her istasyonda kendilerine verilen görevleri yaparak ve bulmacaları çözerek ipuçlarına ulaşmaya ve sonunda “Fıstık ağaçlarını çok seven ve koruyan fıstık gönüllüsünün” kim olduğunu bulmaya çalıştılar. Şenliğin sonunda bu gönüllü kahramanın kendilerinin olduğu bilgisine ulaşan çocuklar, daha sonra şenlik alanında piknik yaptılar.

Antep Fıstığında Verim ve Kalitenin Artırılması Amaçlanıyor

TEMA Vakfı ve Damak tarafından sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla Antep fıstığında verim ve kalitenin artırılması amacıyla 11 yıl önce hayata geçirilen Fıstığımız Bol Olsun projesinin üçüncü fazında çocuklarla eğitim etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen eğitim etkinliklerinde çocuklar fıstık tarımının önemini ve değerini fark ediyor.

Gaziantep’te ilkokul çocuklarına yönelik gerçekleştirilen eğitim etkinlikleriyle, etkinliğe katılan çocukların, ailelerinin üretimini yaptığı yerel ürünün değeri hakkında bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Bu bilincin kazandırılmasıyla çocukların Antep fıstığına sahip çıkmaları teşvik ediliyor. 2019’dan bugüne yaklaşık 3,750 çocuğun eğitim alması sağlanırken 2023 yılına dek 4,500 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

About Post Author