Kültür

Sürdürülebilirliğin Mekandaki İzdüşümleri

sürdürülebilirlik

Özellikle de “mekanı yaşatmak” kritik mesele. Kale Tasarım ve Sanat Merkezi olarak evimiz Karaköy’e odaklandık; daha yakından bakalım istedik. Türkiye’nin ilk ve tek mobil rehberi Piri Guide işbirliğiyle bir rota tasarladık.

Yazı: Zeynep ÖZLER, Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynepozler@kale.com.tr

Yapı Kredi tarafından Yekta Kopan moderasyonunda gerçekleşen Sürdürülebilirlik Sohbetleri’nin 25 Ocak 2023 tarihli konuğu ben oldum. Önemsediğim bir mecra, zira markaların markalar üstü platformlar oluşturması çok kıymetli. Edelman Trust Barometer’in son verilerine göre, kamuoyu ya da toplum da en fazla iş dünyasına güveniyor ve iş dünyasından sorumluluk duyup, harekete geçmesini talep ediyor.

Hal böyle olunca Yekta Kopan’ın nokta atışı sorularıyla, sürdürülebilmezlik algısından başlayıp, geleceği tasarlarken “Sanat ve tasarım nasıl yol gösterici olabilir?” sorusunu kapsamlı bir şekilde konuştuk. Dinlemek isteyenler için linki buraya bırakayım: Sürdürülebilirlik Sohbetleri #32 | Yarının Kapısı: Sanat ve Tasarım – YouTube

Programda bazı yeni projelerin de müjdesini vermiştim. Sürdürülebilirlik denince bu olguyu mekanlardan ayrı düşünmemek lazım. Özellikle de “mekanı yaşatmak” kritik mesele. Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM) olarak evimiz Karaköy’e odaklandık; daha yakından bakalım istedik. Türkiye’nin ilk ve tek mobil rehberi Piri Guide işbirliğiyle bir rota tasarladık. “İyi Bak Karaköy’e” dijital turunda, İstanbul’un en özgün noktalarından biri olan Karaköy’de sürdürülebilirliğin izi takip ediliyor. 

Özel Bir Rota

İstanbul’da ticaretin kalbinin attığı, şehrin tarihi, kültürü ve gastronomisiyle en özgün noktalarından biri olan Karaköy keşfedilmeyi hak ediyor. Herkesin Karaköy’ü kendine özel muhakkak ancak bu özel rotada elimizden geldiğince zanaatın, sanatın, mimarinin, gastronominin izlerini sürerek Karaköy’ün barındırdığı ihtimalleri birlikte keşfedelim istedik.

Aynı zamanda asırlık binalar, tarihin derinliklerinden bugüne var olmuş eşsiz eserlerle, kent hafızasını canlandırmayı ve sürdürülebilirliğin mekandaki izdüşümlerini takip etmeyi arzu ettik. Ortaya çok keyifli bir iş çıktığına inanıyor ve Karaköy’ü bizimle adım adım gezmeyi, ilham almayı isteyen herkesi şehir gezgini olarak dijital turumuza davet ediyoruz. 

Mimarinin Sürdürülebilirliği

Seyahat ve yaşam kültürü yazarı Bahar Akıncı’nın seslendirmesiyle hayat bulan Karaköy turu, Haliç’ten başlıyor, Azapkapı’nın sokakları adım adım arşınlanıyor. “Sanat ve sürdürülebilirlik” temasıyla gerçekleşen turda sanatın ve mimarinin şehirlerle ilişkisi irdeleniyor. Arap Camii, Karaköy Palas, Ceneviz Sarayı, Şeref Hanı ve Bankalar Caddesi üzerindeki nice eşsiz binanın eşliğinde, mimarinin sürdürülebilirliği ele alınıyor.

Eğer bugüne kadar hiç duymadıysanız ya da deneyimlemediyseniz lokasyon bazlı dijital sesli turlar sunan Piri Guide, App Store ve Google Play’den ücretsiz indiriliyor. Piri Guide; kullanıcı neredeyse, oranın hikayesini en iyi rehberlerin ve uzmanların sesiyle anlatıyor. Bir sonraki durağa navigasyon ve harita yardımıyla adım adım yönlendiriyor. Turları yalnızca gezerken değil, evde otururken de dinlemeniz mümkün. “İyi Bak Karaköy’e” turu, herhangi bir ücret ödemeden deneyimlenebiliyor. Karaköy’e daha yakından bakmak isteyenler için link: https://piri.to/ktsm

About Post Author