Ekonomi

Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeli İstanbul’da Konuşulacak

güneş enerjisi

Türkiye’nin güneş enerjisi ve enerji depolama alanındaki potansiyelinin ve projelerinin değerlendirileceği Solar+Storage Exclusive Forum, 31 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde, İstanbul’da TÜYAP Palace Hotel’de gerçekleşiyor.

Solis Renewable Hub tarafından PV Magazine Group stratejik ortaklığı ve Türkiye Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği’nin (GENSED) desteğiyle düzenlenen Solar+Storage Exclusive Forum, 31 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında, İstanbul Tüyap Palace Hotel’de gerçekleştirilecek.

Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Feraye Gürel, “Türk iş dünyası liderlerine yönelik olarak dört ana oturumda 20’ye yakın uzman konuşmacı, dünya genelinden 200’ü aşkın yatırımcı, enerji geliştirici ve teknoloji sağlayıcıları, finansörler ile kamu hizmetleri, çok taraflı kuruluşlardan sektör uzmanlarını bir araya getiriyoruz” dedi. Gürel, etkinlikte enerji depolama ve güneş enerjisi alanındaki teknolojik gelişmelerin dünya çapındaki uzmanlardan tarafından anlatılacağını, aynı zamanda sektördeki son trendler hakkında bilgi sahibi olunabileceğini de belirtti.

Feraye Gürel, GENSED işbirliği ile sektörün tek güneş enerjisi ve enerji depolama fuarı Solar+Storage NX Fuarı ile TEHAD işbirliği ile elektrikli araç şarj altyapısı ile E-Mobilite endüstrisinin gereksinimlerini odağına alan NextGen E-Mobility+Charge Expo&Summit Fuarı ve Zirvesi’nin de forumla eş zamanlı olarak İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ilk kez düzenleneceğini söyledi.

Solar+Storage Exclusive Forum’un ilk günü; PV Hücre ve Panel Üretim Teknolojileri Bugünü ve Yarını ile GENSED Interaktif Özel Oturumu: SOLAR Mevzuat-Dünü Bugünü ve Yarını” başlıklı iki ana oturumdan oluşuyor.

Güneş Panelleri Tedarik Zincirinde Türkiye’nin Rolü

Asya’nın etkileyici güneş üretim endüstrisi ile Avrupa’nın gelişmekte olan pazarları arasındaki kritik kavşak noktasında bulunan Türkiye, güneş panelleri tedarik zincirinde giderek daha önemli bir rol üstlenmeyi hedefliyor. Ülkemiz halihazırda 15 GW’den fazla teorik güneş paneli üretim kapasitesi ile büyük bir potansiyel barındırıyor. İlk gün oturumlarında Türkiye’nin güneş enerjisi ve buna bağlı teknolojilere ilişkin geleceğini sağlamlaştırmak için güçlü hücre teknolojileri alanında izlemesi gereken stratejiler ve teknolojik gelişmelere dair ipuçları ve en son trendler konuşulacak. Ayrıca güneş enerjisi alanında yapılacak yatırımlar, işbirlikleri için bilinmesi gereken yasal düzenlemeler, mevzuatlar, devlet destekleri gibi son gelişmeler, GENSED Özel Oturumu’nda gündeme taşınacak.

Enerji Depolamada Yasal Mevzuat

Forumun son gününde GENSED İnteraktif Özel Oturumu ile bu kez Enerji Depolama Mevzuatı Bugünü ve Yarını başlığı katılımcılardan gelen sorular ve öneriler ışığında ele alınacak. Öğleden sonraki oturumda Enerji Depolama Sistemleri Bugünü ve Yarını başlığı ile gerçekleşecek. Türkiye, büyük ölçekli enerji depolamada pazar segmentini büyütmede giderek daha fazla rol oynamaya aday konumda. Ancak, büyük batarya maliyetleri hâlâ yüksek ve finansal açıdan başarılı olmak için doğru donanım ve yazılım seçimlerini yapmak büyük önem taşıyor. Batarya enerji depolamasındaki en son gelişmeler, Türkiye’deki projelere uygulanabilecek enerji depolama teknolojileri gibi pek çok soru forumda cevap bulacak. Forumların moderatörlüğü PV Magazine Grup temsilcileri Goetz Fischbeck (pv magazine Contributor & Consultant (Smart Solar Consulting), Jonathan Gifford (Editor in Chief – pv magazine Global) ve Hakan Erkan (Genel Sekreter – GENSED) üstleniyor. Arçelik, Elin, TM Maxxen, Gumbel Group, Smart Güneş Teknolojileri ve SMA Solar Technology, Forum’un sponsorları arasında yer alıyor.

About Post Author