Ulaşım

Üç Üniversite Takımı Sürdürülebilir Bir Yaşam için Eskişehir’de Buluştu

sürdürülebilir

ZES’in desteklediği İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi ile yine ZES’in destekçileri arasında yer aldığı Osmangazi Üniversitesi Mavera Teknoloji Takımı ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana Takımı, Eskişehir’de bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.

Zorlu Enerji, “Akıllı Hayat 2030” sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda tamamen yenilenebilir ve temiz kaynaklaradayalı, yeni nesil akıllı teknolojilerle şekillenen faaliyetleriyle sürdürülebilirlik odağında iş modelleri geliştirmeye devam ediyor. Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geleceğin mimarı gençlerin deneyim kazanma yolculuğunu önceleyen bir yaklaşımla Zorlu Enerji, bilim temelli ilerlemeyi destekliyor.

İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi (İTÜ ZES GAE), Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mavera Teknoloji Takımı ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana Takımı’nın sürdürülebilirlik odaklı yenilikçi çalışmalarına katkı sunmayı amaçlayan ZES, bir yandan da gençlerin deneyim kazandıkları yolculuklarında mentorluk yapıyor.

“Öğrenme Temelli Bilimsel Projeleri Destekliyoruz”

Takımların bir araya geldikleri etkinlikte konuşan Zorlu Enerji Ar-Ge Müdürü Ural Halaçoğlu, “Sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimine dönüştürmüş ve tamamen yeni nesil akıllı enerji sistemlerine odaklanmış durumdayız. İklim krizi ile mücadele, karbon emisyonlarının azaltılması, kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılması, enerji verimliliği ve enerji arz güvenliği, temiz teknolojiler, su kullanımı ve suyun korunması, insan ve çalışan hakları, fırsat eşitliği ve kurumsal yönetişim gibi birçok konuyu özenle ele alıyoruz. Özellikle genç yeteneklerin yaratıcı ve yenilikçi yönlerini desteklemeyi; gençlerin öğrenme temelli bilimsel projeleri ortaya koymaları için kolaylaştırıcı olmayı son derece önemli görüyoruz” dedi.

Halaçoğlu, daha iyi bir gelecek için değer yaratan projelere destek olmaya ve sürdürülebilir toplumsal değişim ve dönüşümün desteklenmesine katkı sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi.

Doğaya Zarar Vermeden de Araç Kullanmak Mümkün

İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi (İTÜ ZES GAE) 2004 yılında, İTÜ mühendislik öğrencileri tarafından kuruldu. Yarış simülasyonu için çıktığı Türkiye turunda sürdürülebilir bir yaşam için doğaya zarar vermeden de araç kullanmanın mümkün olduğunu göstererek toplumda bir farkındalık oluşturmayı hedefledi. İmalat yolculuğuna güneş enerjisiyle çalışan arabalar ile başlayan İTÜ ZES GAE, bugüne kadar 10 güneş arabası ve iki otonom araç üretti. İTÜ ZES GAE’nin en büyük hedeflerinden biri güneş enerjili araçlar kategorisinde, 22-29 Ekim tarihleri arasında Avustralya’da düzenlenecek Bridgestone World Solar Challenge 2023’e katılıp başarılı sonuçlar elde etmek. ZES ile yapılan işbirliği ile İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi adını alan ekip, 10. nesil güneş arabası ARIBA ZES XE ve ikinci otonom aracı ARIBA Autonomous 2 ile yola devam ediyor.  Ekip, 2004 yılından bu yana imal ettiği 10 adet güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araba ile 24’ten fazla ödül aldı.

Mavera Teknoloji Takımı’ndan Türkiye Üçüncülüğü

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde kurulan Mavera Teknoloji Takımı; 2019 yılında Devrim26 Elektromobil Takımı, 2020 ve 2021 yıllarında Mavera Teknoloji Takımı adıyla TEKNOFEST kapsamında düzenlenen TÜBİTAK Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına katılım sağladı. 2023 Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında, ivmelenme yarışını Türkiye üçüncüsü olarak tamamladı. Buluşma sırasında deneyimlerini paylaşan Mavera Teknoloji Takımı, Zorlu Enerji’nin 2022 ve 2023 senelerinde ZES markası ile gerçekleştirdiği altın sponsorluğu sayesinde projelerini ve kendilerini geliştirme yönünde önemli adımlar attıklarını ifade etti.

Hidroana Takımı’ndan Avrupa Dördüncülüğü

17 yıldan bu yana faaliyetlerini sürdüren hidrojen enerjili araç takımı Hidroana her yıl düzenli olarak Shell-Eco Marathon Europe/Türkiye ve Tübitak Efficiency Challenge (TEKNOFEST kapsamında) yarışlarına katılıyor. ZES’in destekçisi olduğu takım, bu yıl Fransa Nogaro’da Circuit Paul Armagnac’ın ev sahipliği yaptığı Shell Eco-Marathon Europe 2023 yarışında Avrupa dördüncüsü oldu. Shell Eco-Marathon Europe 2023’e Midas isimli araçlarıyla katılan takım, 1m3 yakıtla 440 km yol katederek; Hollanda, Almanya, İtalya gibi Avrupa kıtasından katılan rakipleriyle yarıştı.

About Post Author