Gıda

Uluslararası İstanbul Vegfest Kadıköy’de Düzenleniyor

Türkiye’nin uluslararası vegan festivali İstanbul Vegfest, 1-2 Ekim tarihlerinde Festival Park Kadıköy’de düzenlenecek. Ücretsiz ve herkese açık olan festivalde; üniversitelerde verilen vegan menü mücadelesi, sokakta yaşayan hayvanlara yönelik nefret suçları, av karşıtı hukuki mücadele, hayvan hak ve özgürlükleri gibi konu başlıkları sunumlarla ele alınacak.

Vegan Derneği Türkiye (TVD), 1-2 Ekim tarihlerinde, Türkiye’nin uluslararası vegan festivalini yeniden yüz yüze gerçekleştirecek. COVID-19 önlemleri nedeniyle son iki yıldır internet üzerinden gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Vegfest, bu yıl Kadıköy sahilindeki Festival Park Kadıköy’de iki gün boyunca sabahtan akşama dek ziyaretçileriyle buluşacak.

#YaşamaŞansVer Sloganı ile Özdeşleşti

#YaşamaŞansVer sloganı ile özdeşleşen İstanbul Vegfest, vegan yaşam felsefesini anlamak ve hayvan hakları mücadelesine katkıda bulunmak isteyen herkese cumartesi ve pazar günleri 10.00’dan itibaren kapılarını açacak. Söyleşiler, defileler, müzik dinletileri ve panellerden vegan yemek atölyeleri ve tadımlarına, belgesel gösterimleri ve sergilerden çocuklar ve yetişkinler için çeşitli atölyelere kadar pek çok farklı oturum ile zenginleştirilen vegan festivale giriş ise ücretsiz.

Konu Başlıkları Sunumlarla Ele Alınacak

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan festival, Türkiye’den ve dünyadan pek çok ismi ağırlayacak. Yurtdışından canlı internet bağlantısıyla katılacak konukların konuşmaları ise Türkçeye çevrilecek.

Üniversitelerde verilen vegan menü mücadelesi, sokakta yaşayan hayvanlara yönelik nefret suçları, av karşıtı hukuki mücadele, hayvan hak ve özgürlükleri, her yaşta bitki bazlı beslenme, moda ve turizm sektörlerinde Türkiye’den ve dünyadan etik ve sürdürülebilir uygulamalar, atıksız yaşam ve iklim değişikliği gibi pek çok konu başlığı; vegan tıp doktorları, sporcular, sanatçılar, hukukçular ve aktivistlerin katılımıyla sunumlar eşliğinde ele alınacak.

Veganizm felsefesini geniş kitlelere ulaştırarak toplumsal adalet çemberini genişletmeyi hedefleyen festival, uluslararası boyutuyla bir kez daha etkili çalışmaları, örnekleri ve deneyim paylaşımlarını yaygınlaştırma imkanı sunacak.

Anket Yapılacak, Görüşler Paylaşılacak

Haftasonu boyunca festival alanında bulunacak olan vegan aktivizm, vegan ürün ve vegan yemek stantlarında vakit geçirecek festival ziyaretçileri, aynı zamanda Türkiye’de veganlıkla ilgili en kapsamlı ankete de katılabilecek.

İstanbul Ekonomi Araştırma (İEA) ve TVD tarafından hazırlanan anket çalışması aracılığıyla vegan katılımcılar vegan olmayı nasıl seçtiklerine, veganlığa yaklaşımlarına ve bir vegan olarak yaşadıkları toplumsal ve ekonomik sorunlara yanıt verirken, vegan olmayanlar da veganlıkla ilgili görüş ve eğilimlerini paylaşabilecekler.

Festivalle ilgili geribildirimde bulunmak isteyen katılımcılar ise festivalin web sitesine eklenen değerlendirme formu aracılığıyla görüşlerini ve gelecek yıllara yönelik isteklerini çevrimiçi olarak paylaşabilecek.

About Post Author