Kültür

Usta Yazarlar Sürdürülebilir Öykülerde Buluştu      

öykü

Doğaya Bir Bilet adlı kitap, 13 usta yazarın sürdürülebilirlik odaklı öykülerinden oluşuyor. Kitaptaki her bir öykü, okuyuculara yeni ufuklar açarken gençlerde sürdürülebilirliğin farklı unsurlarına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

2023 yılının başında, Otobüsün Penceresinden isimli ilk kitabıyla edebiyat projelerini destekleme yolunda adım atan TEMSA, özellikle ortaöğretim ve lise çağındaki gençlere yönelik hazırlanan ikinci kitabı Doğaya Bir Bilet’i hayata geçirdi. Editörlüğünü Sibel Oral’ın üstlendiği kitap projesi, Marsık Yayıncılık işbirliğiyle oluştu.

Her Bir Öykü Yeni Ufuklar Açacak

Yekta Kopan’ın önsözünü yazdığı kitap, Türk edebiyatının 13 usta yazarı Ahmet Büke, Aslı Tohumcu, Ayşe Sarısayın, Barış İnce, Bedia Ceylan Güzelce, Burcu Aktaş, Ece Erdoğuş Levi, Gülşah Elikbank, Melisa Kesmez, Özge Lokmanhekim, Sima Özkan, Sunay Akın ve Yalvaç Ural’ın sürdürülebilirlik odaklı öykülerinden oluşuyor. Kitaptaki her bir öykü, okuyuculara yeni ufuklar açarken gençlerde sürdürülebilirliğin farklı unsurlarına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Kitapevlerinin raflarında yer alan kitabın satışından sağlanacak gelir, TEMSA Hayal Ortakları Derneği tarafından gerçekleştirilecek sosyal projeler için kullanılacak.

TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, iklim acil durumunun dünyanın ve insanlığın geleceği açısından en önemli risklerden biri olduğunu vurguladı. Doğancıoğlu, “Bilim insanları ciddi bir seçimle karşı karşıya olduğumuzu net bir şekilde ifade ediyor: Ya bilimi ciddiye alacak ve çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için bugünün alışkanlıklarından vazgeçeceğiz ya da gelecek nesilleri kendi eylemsizliğimizin korkunç maliyetlerine mahkum edeceğiz” dedi.

About Post Author