İklim

Van’daki Sarımehmet Barajı Yüzde 16,4 ile En Kritik Su Seviyesinde

van

Van’daki Zernek, Koçköprü, Morgedik ve Sarımehmet barajlarından enerji üretimi, içme suyu ve tarımsal sulamada yararlanılıyor. Artan sıcaklıklar ve aşırı buharlaşma barajlardaki su seviyesinin düşmesine neden olurken ilkbahar yağışlarının barajların su seviyesinde bir artışa yol açmadığı öğrenildi. Sarımehmet Barajı’nda su seviyesinin bu yıl yüzde 16,4 ile en kritik durumda olduğunu söyleyen uzmanlar suyun israf edilmemesi konusunda uyarı yaptı.

Van’da enerji üretimi, içme suyu ve tarımsal sulamada kullanılan kentteki Zernek, Koçköprü, Morgedik ve Sarımehmet barajlarında su seviyesindeki düşüş bu yıl da devam etti. Kışın yeterli oranda kar yağmaması ve ilkbaharda yağış miktarının kısıtlı olması nedeniyle barajlardaki doluluk geçen yıl aynı dönemdeki rakamların gerisinde kaldı.

AA’nın haberine göre, Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Van’da kış döneminde istenilen kar yağışının gerçekleşmediğini, Mart, Nisan ve Mayıs’ta da arzu edilen yağışların kısmen gerçekleştiğini ve sorumluluk alanlarındaki dört barajdaki su seviyesinde gerilemenin söz konusu olduğunu belirtti.

“Kısıntılı Sulamayı Yapacağız”

Şahna, “Erciş’teki Koçköprü Barajı’nın 2022’deki doluluk oranı %92, bugün ise doluluk oranımız %90,9. Toplam 58 milyon metreküp civarında suyumuz var. Geçen seneyle mukayese ettiğimizde bir miktar gerilememiz var ancak sulama için bir sorun söz konusu değil. Morgedik Barajı’nda şu andaki doluluk oranımız %43 seviyesinde. Bu ne anlama geliyor? Barajın %50 seviyenin altında olması durumunda kısıntılı sulamayla burada sulama gerçekleşecek. 2022 ile mukayesesini yaptığımızda %95 seviyelerinde olan barajımızdaki doluluk ne yazık ki bu sene %43 seviyelerinde. Şu anda 36 milyon metreküp civarında suyumuz var. Kısıntılı sulamayı yapacağız ama tarım için kriz oluşturacak bir sorun söz konusu değil” dedi.

“Geçen Yıl Doluluk Oranı %21 Seviyesindeydi”

Zernek Barajı’nda 2022’de %82 olan doluluğun bu yıl %65 seviyelerinde kaldığını kaydeden Şahna, şunları söyledi: “Şu anda barajımızda 56 milyon metreküp suyumuz var. Burada normal sulama yapacağız ama israftan mümkün mertebe kaçınmamız gerekiyor. Sarımehmet Barajı’nın depolaması yaklaşık 200 milyon metreküp. Geçen yıl doluluk oranı %21 seviyelerindeydi. Ne yazık ki bu sene barajımız en kritik durumda %16,4 seviyesinde. Suyu israf etmeyelim. Sudan mümkün mertebe maksimum boyutlarda faydalanalım. Önümüzdeki süreçte yağış devam ederse çiftçimizin yüzünü güldürmüş olacağız.”

“Muş, Van’ın İki Katı Yağış Ortalamasına Sahip”

Muş’taki Alparslan-1 ve Alparslan-2 barajlarında şu an yaklaşık 1,9 milyar metreküp su bulunduğunu dile getiren Şahna, bu barajların hem sulama hem de enerji üretiminde kullanıldığını söyledi. Muş’un, Van’ın iki katı yağış ortalamasına sahip olduğunu ve şu anda normalin üstünde yağış aldıklarını belirten Şahna, “Bu barajlarımızda sıkıntı söz konusu değil. Hakkari’de de Dilimli, Aslandağ ve Beyyurdu barajlarımız var. Burada da yağışlarımız yine Van’a nazaran daha iyi konumda, barajlarımızdaki doluluk seviyeleri %90 seviyelerinde” dedi.

About Post Author