İklim

COP27’de Hak Savunucuları Ses Yükseltti

hak

COP27’de yürüyüş yapan hak savunucuları, zengin ulusların kayıp ve zarar finansmanına destek vermediklerini dile getirdi. Küresel Eylem Günü İklim Adaleti Yürüyüşü’nde; “İklim borcunuzu ödeyin”, “Afrika’yı gaza boğmayın”, “Sendikalar için adil geçiş”, “Daha fazla fosil yakıt istemiyoruz” ve “Ağaçlarımız satılık değil” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Yazı: Bulut BAGATIR

Mısır’da devam eden COP27’de hak savunucusu yüzlerce kişi, “Henüz mağlup olmadık” sloganıyla bir araya gelerek Küresel Eylem Günü İklim Adaleti Yürüyüşü’nde ses yükseltti. UNFCCC’ye kayıtlı sivil toplum kuruluşları ve COP27 Koalisyonu kayıp ve zarar, iklim finansmanı, enerji adaleti, insan hakları ve sivil özgürlükler talep etmek adına COP27’deki Mavi Alan’da yürüyüş yaptı. Daha önceki COP’larda yürüyüş zirvenin yapıldığı şehrin sokaklarında düzenleniyordu. Hak savunucuları ise aktivistlerin Mısır sokaklarında özgürce yürüyemediğini vurgulamak için BM alanı içinde yürüyüş gerçekleştirdi. COP süresince Mavi Alan teknik olarak BM’ye ait oluyor.

“Dayanışma İklim Adaletinin Temel Taşı” Vurgusu

COP27 Koalisyonu’ndan yapılan açıklamada, dayanışmanın iklim adaletinin temel taşı olduğu hatırlatılırken, “Sokaklarda insanların yürüyüş ve açıklama yapma özgürlüğü ellerinden alınırken Mısır hükümetinin bizim sokaklardaki yürüyüşümüz üzerinden yeşil badana yapmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

Konuşmacılar, Mısır’da hapishanede açlık grevinde olan İngiliz-Mısır vatandaşı Alaa Abd el-Fattah’ı desteklemek için “Alaa’yı serbest bırakın” tişörtü giyen bir kampanyacı tarafından tanıtıldı.

Filipinler’den bir iklim aktivisti Mitzi Jonelle Tan, “Yapılanlara sessiz kalmıyoruz, sesimiz duyulmuyor” diye seslendi. Ayrıca zengin, kirleten ulusların kayıp ve zarar finansmanına destek vermediklerini dile getirdi ve ekledi: “Bu onların bize borcu ve ödemek zorundalar.”

“Politikacıları Eğlendirmek için Burada Değiliz”

“Bizden asla kurtulamayacaksınız” diyen başka bir konuşmacı ise, “Güçleneceğiz ve öldüğümüzde çocuklarımız ve torunlarımız bizim yerimizi alacaklar” diye konuştu. Kalabalığın içindeki hak savunucuları “İklim borcunuzu ödeyin”, “Afrika’yı gaza boğmayın”, “Sendikalar için adil geçiş”, “Daha fazla fosil yakıt istemiyoruz” ve “Ağaçlarımız satılık değil” yazan pankartlar taşıdı. Kalabalık, “Birleşen halklar asla yenilmez” sloganları atarken, siyasi tutsaklara atıfta bulunarak “Hepsini serbest bırakın” talebinde bulundu.

Bir başka konuşmacı ise Paris Anlaşması’nın 1,5 derece hedefinin müzakere edilebilir olmadığını söylerken, “Kültürümüzü, kimliğimizi ve yaşamımızı kaybediyoruz. Yaşamak istiyoruz. Haklarımızı bu zirvede teslim edin” şeklinde tepki gösterdi. Bir başkası ise bu COP’un söylendiği gibi Afrika COP’u olmadığını belirtirken, “Kayıp ve zarara dair gelişme görmüyoruz. Politikacıları eğlendirmek için burada değiliz. Bu politikacıları buradan kovun” diye konuştu.

About Post Author