Gıda

DEVA’lı Ekmen: “Çiftçilerimiz Limon Ağaçlarını Kökünden Söküyor”

limon

DEVA Partisi Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Mersin’de limon yetiştiren çiftçilerin ağaçlarını sökmek zorunda kaldıklarını belirtti. Ekmen “Ne yazık ki limon yetiştiren çiftçilerimiz bugün düşük limon fiyatlarından feryat etmekte, limonunu zararına bile satamayan, hatta hibe bile edemeyen çiftçilerimiz ağaçlarını kökünden sökmektedir” eleştirisinde bulundu.

DEVA Partisi Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Mersinli limon üreticilerinin sorunlarını TBMM’de yaptığı basın açıklamasıyla dile getirdi. Mayer limon üreten çiftçinin ürününü 1 liraya dahi satamadığını ve limonların toplanamadığını belirten Ekmen, “Mersin’deki narenciye üretimi, ülkemiz için büyük önem taşımaktadır ancak ne yazık ki limon yetiştiren çiftçilerimiz bugün düşük limon fiyatlarından feryat etmekte, limonunu zararına bile satamayan, hatta hibe bile edemeyen çiftçilerimiz ağaçlarını kökünden sökmektedir” dedi.

“Hükümetin Tarımda Planlama Yapması Bir Görevdir”

Limon üreten çiftçilerin, halcilerin ve nakliyecilerin düştüğü durumun, yaşadıkları problemlerin sebebinin hükumetin yanlış politikaları olduğunu dile getiren Ekmen, girdi maliyetlerinin yüksekliği, tarımda planlamanın olmaması ve çiftçilere verilen desteğin azlığına dikkat çekti.

Tarımda plansızlık ve destek verilmemesinin bu duruma yol açtığını söyleyen Ekmen, “Hükümetin tarımda planlama yapması ve bu plana göre çiftçiyi yönlendirmesi ve desteklemesi bir görevdir. Plansızlık hem çiftçilerimizin emeğini ve yatırımlarını hem de topraklarımızda yetişen mahsulü zayi etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Bahçelerde ağaçların dalında kalan limonun iç piyasada satılamadığını söyleyen Ekmen, ihracatta da problemler olduğunu ve dünyayla rekabette sıkıntı yaşadığımızı aktardı. Çiftçiye verilen desteğin azlığından yakınan Ekmen, gıda enflasyonunun düşmesinin tek yolunun çiftçilerimizin maliyetini azaltmak ve onları desteklemek olduğunu ifade etti.

About Post Author