Sivil Toplum

Hatay’da Tarımsal Üretim Onarıcı Dönüşümle Ayağa Kalkacak

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin deprem bölgesindeki üreticilerin refahına ve üretimin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak üzere hazırladığı “Hatay’da Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm” projesi 1 Aralık 2023’te start aldı.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Büyük Güneydoğu Depremi’nin yarattığı yıkımın ardından adil, sürdürülebilir ve doğa ile uyumlu bir geleceğin inşasına el vermek amacıyla, Haziran-Temmuz 2023’te tarımsal üretimde ihtiyaç ve potansiyelleri belirlemek üzere üyelerinin de desteği ile Kuluçka Projesi’ni gerçekleştirmişti.

Kuluçka Projesi’yle belirlenen verilerin yanına, Buğday Derneği’nin ekolojik üretim ve tedarik modelleri konusundaki bilgi ve deneyimleri eklendi. Deprem bölgesindeki üreticilerin refahına ve üretimin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak üzere hazırlanan Hatay’da Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm projesi, 1 Aralık 2023’te başladı.

Projeyle;

  • Bölgede sürdürülebilir tarımsal üretimin yaygınlaşması,
  • Biyoçeşitliliğin korunması ve çiftçilerin refahının artırılması,
  • Ekolojik ve ekonomik anlamda dirençli örnekler oluşturulması amaçlanıyor.

Projenin hayata geçmesi için gereken bütçenin önemli bir kısmına ulaşılmakla birlikte kalan miktar için bir yandan kurum ve kuruluşlarla sponsorluk görüşmeleri yapılırken diğer yandan projeye yönelik maddi/ayni bağışlar da bekleniyor.

Proje hakkında detaylı bilgi almak ve bağış yapmak için derneğin internet sitesi incelenebilir.

About Post Author