İklim

İklim Krizi bir Hava Durumu Raporu Değil, Geleceğimiz!

Gelecek nesiller için acil iklim eylemi çağrısında bulunan Hava Durumu Çocukları (Weather Kids) kampanyası, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve The Weather Channel ortaklığında hayata geçirildi. Kampanya kapsamında sunulan hava durumu tahminlerinde çocuklar izleyicileri artan sıcaklıkların, iklim değişikliğinin insanlar ve küresel ekonomi üzerindeki yıkıcı etkilerini daha da şiddetlendireceği konusunda uyarıyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve The Weather Channel işbirliğinde başlatılan “Hava Durumu Çocukları” (Weather Kids) kampanyası, dünya ölçeğinde hava durumunu öğrenmek için televizyon karşısına geçen izleyicileri, 2050 yılına ait özel bir hava durumu tahminiyle buluşturuyor. Klasik bir hava durumu formatında sunulsa da çocuklar tarafından aktarılan bu tahminlerin pek tanıdık olduğu söylenemez.

İklim değişikliğinin etkileri hakkında farkındalığı artırmak ve gelecek nesiller için anlamlı iklim eylemlerini hayata geçirmeyi teşvik etmek amacıyla hazırlanan kampanya, Oscar ödüllü Malezyalı oyuncu Michelle Yeoh, Amerikalı oyuncu Connie Britton ve Danimarkalı oyuncu Nikolaj Coster-Waldau gibi tanınmış kişiler ve UNDP İyi Niyet Elçileri tarafından destekleniyor.

İklim Değişikliği Dünyadaki Çocukların %94’ünü Etkileyebilir

Kampanya kapsamında sunulan hava durumu tahminlerinde çocuklar izleyicileri artan sıcaklıkların, iklim değişikliğinin insanlar ve küresel ekonomi üzerindeki yıkıcı etkilerini daha da şiddetlendireceği konusunda uyarıyor. Sunulan tahminler arasında, dünyadaki çocukların %94’ünün etkileneceği, gıda güvenliğine yönelik tehditler ve vergi mükelleflerinin faturalarında küresel olarak trilyonlarca ABD Doları tutarındaki potansiyel artış da yer alıyor.

“Bu Bizim Geleceğimiz!”

Kampanya filminde görev alan çocuk sunucu, 2050 hava durumunu “Her şey çılgınca. Havalar çok sıcak olduğu için okullar kapalı. Orman yangınları tüm kasabaları yakıyor. Ve seller her şeyi sırılsıklam hale getiriyor” sözleriyle açıklıyor. Tahminler çocukların güçlü çağrısıyla sona eriyor: “Bu bizim için sadece bir hava durumu raporu değil. Bu, bizim geleceğimiz.”

Kampanya ile izleyiciler, sürdürülebilirlikle uyumlu finansal kararlar yoluyla ve küresel iklim eylemi konusunda kendilerini eğiterek, eyleme geçmek için bir taahhüt imzalamaya teşvik ediliyor.

UNDP’nin kampanyayı tamamlayan ve Nikolaj Coster-Waldau’nun anlatımıyla hazırladığı “İklim Eylemi Açıklaması” adlı yeni video serisi de halihazırda gerçekleşmekte olan bazı somut çözümlerin altını çiziyor.

“Süregelen Eylemsizlik Daha Yaşanılamaz Bir Gezegene Yol Açacak”

UNDP Başkanı Achim Steiner, “Hava Durumu Çocukları, bugün anlamlı bir iklim eylemi yapmazsak gerçekleşmesi oldukça muhtemel bir geleceğe karşı bizi uyaran güçlü bir çağrı. İklim değişikliği konusundaki süregelen eylemsizlik, bugünün çocukları ve gelecek nesiller için giderek daha yaşanılamaz bir gezegene yol açacak. Rotamızı, ancak hızlı ve kapsamlı bir şekilde hemen şimdi harekete geçersek düzeltebiliriz. Bu çabalar, ekonomiyi karbonsuzlaştırmayı, herkes için uygun fiyatlı temiz enerjiye erişimi artırmayı, doğal hayatı koruyup onarmayı ve insanların kendi ülkelerinin iklim taahhütlerinde söz sahibi olmalarını sağlamayı içeriyor” dedi.

COP30’da Paris Anlaşması’nın 10. Yıldönümü de Kutlanacak

Hava Durumu Çocukları kampanyası, Brezilya’da 2025’te düzenlenecek COP30 iklim müzakerelerine giden yolda iklim değişikliği üzerine kamuoyu tartışmalarına ilham vermek ve mücadeleyi harekete geçirmek amacıyla UNDP’nin yürüttüğü çabaların bir parçası.

2015 Paris İklim Anlaşması‘nın onuncu yıldönümünün kutlanacağı COP30, ülkelerin planladıkları yeni iklim eylem ve hedeflerini sundukları bir platform ve dünyayı küresel sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlamaya yönelik bir yola sokmak için önemli bir fırsat olacak. Ulusal Katkı Beyanları (UKB’ler) olarak bilinen bu planlar, iklim değişikliğine karşı küresel mücadelenin tam kalbinde yer alıyor.

Hava Durumu Çocukları kampanyası, UNDP’nin iklim değişikliği ve iklim eylemi konusundaki kapsamlı çalışmalarıyla destekleniyor. Yeni kurulan UNDP İklim Merkezi, yaklaşık 150 ülkede iklim eylemi üzerine BM Sistemi’nin en büyük destek portföyünü sunuyor. UNDP’nin İklim Sözü (Climate Promise) girişimi, UKB başvuruları konusunda gelişmekte olan ülkelerin %85’i ile birlikte çalışarak küresel ısınmayla mücadeleye yönelik eylemleri destekliyor.

Televizyon izleyicilerinin her gün gördüğü hava durumu raporları formatında tasarlanan tahminler, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) ve UNDP’nin İnsani İklim Ufukları (Human Climate Horizons) veri platformundan alınan veriler kullanılarak geliştirildi.

Kampanyaya Türkiye’den de Destek

Hava Durumu Çocukları kampanyası dünya ölçeğinde 80’den fazla ülkedeki haber kanallarında yayımlanacak. Bu küresel erişim, birçok ortağın desteği sayesinde mümkün oldu. UNDP bu kampanya için, ana ortakları olan Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve The Weather Company’nin markası The Weather Channel’a ek olarak Activista; Earth X; Pvblic Vakfı, The Artery, ICCO – Uluslararası İletişim Danışmanlığı Örgütü – ve SAWA, Küresel Sinema Reklamcılığı Derneği ile ortaklık kurdu. Türkiye’den de Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA), küresel kampanyanın ortakları arasında yer alıyor.

About Post Author