Kent

ICLEI İzmir’de!

ICLEI-Sürdürülebilir Kentler Birliği ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleşen toplantıda, tüm Akdeniz havzasına hizmet verecek tematik bir ICLEI merkezinin İzmir’de açılması değerlendirildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) Avrupa Bölge Direktörü Wolfgang Teubner ve Uluslararası Savunuculuk Direktörü Yunus Arıkan bir araya geldi. ICLEI Genel Sekreteri Gino Van Begin ise toplantıya çevrim içi olarak katıldı. Toplantıda, İzmir’de ICLEI ofisi açılması için bir yol haritasının oluşturulması üzerine konuşuldu.

“Biz Doğanın Bir Parçasıyız, Ondan Üstün Değiliz”

ICLEI Küresel Yönetim Kurulu’nda yer alan Tunç Soyer İzmir’de yapılan Kültür Zirvesi’nde ortaya attıkları döngüsel kültür kavramının dört ayak üzerine oturduğunu söyledi. Soyer, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Küresel krizler sadece bu dört ayakla çözülür. Bunlardan birincisi birbirimizle uyum. Çünkü sorunları ancak demokrasi yoluyla çözebiliriz. İkincisi doğayla uyum. Biz doğanın bir parçasıyız, ondan üstün değiliz. Üçüncüsü geçmişle uyum. Zengin bir tarihimiz var. Geçmiş üzerine geleceğimizi kuruyoruz. Dördüncüsü değişimle uyum; iklim kriziyle mücadele için bu önemli. Dünyamızla, gezegenimizle uyum içinde yaşam için bu saydığım dört unsur gerekli. Biz stratejik planlarımızı da buna uyumlu hale getiriyoruz.”

“Biz de Sürdürülebilir Kalkınmadan Bahsediyoruz”

İzmir programı kapsamında yapılan toplantılara değinen ICLEI Avrupa Bölge Direktörü Wolfgang Teubner, “Kültüre günlük kültür kavramını da dahil ederek iletişime çok uygun bir dil üretmişsiniz” dedi. ICLEI Genel Sekreteri Gino Van Begin ise “Biz de sürdürülebilir kalkınmadan bahsediyoruz. Bu, insan merkezli olmalı. Dirençli olmak da kalkınmamızın temelinde yer alıyor. Görüyorum ki sizin vizyonunuz ve ICLEI vizyonu uyum içinde. Sizin gibi biz de vatandaşların da değişimin bir parçası olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tunç Soyer, ICLEI’nin İzmir’de bir ofisinin olmasının ortak amaçlar doğrultusundaki çalışmaları destekleyeceğini ifade ederek, “ICLEI’nin görünürlüğünü artırmak için yollar bulmalıyız. İzmir’de ofis açmak sadece bir başlangıç. Daha çok çalışmaya hazırız. Birlikte yapacak çok şey var” dedi.

ICLEI Hakkında

ICLEI – Sürdürülebilir Kentler Birliği, sürdürülebilir kentsel kalkınmayı odağına almış 2,500’ün üzerinde yerel ve bölgesel yönetimle birlikte çalışan küresel bir ağ. ICLEI’nin dünya ölçeğinde 24 ofisinde sayıları 400’e varan uzman görev yapıyor ve 125’den fazla ülkede aktif. ICLEI; sürdürülebilirlik politikalarını şekillendirmekte ve düşük emisyonlu, doğa temelli, eşitlikçi, dirençli ve döngüsel kalkınma için yereldeki aksiyonlara yön veriyor.

About Post Author