Sağlık

İliç Maden Felaketi için Çağrı: Sorumlular Cezalandırılsın!

Erzincan’da yaşanan maden felaketi sonrası 9 işçi göçük altında kaldı. Fırat Nehri siyanür tehlikesi altında. Erzincan’da İliç Altın Madeni’nde yaşanabilecek bir facia konusunda yıllardır uyarıda bulunan İliç Doğa ve Çevre Platformu “Felaket göz göre göre geldi” diyor. Platform, madenin kapatılması ve sorumluların cezalandırılması için bir kampanya başlattı. 

Erzincan İliç Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat günü meydana gelen, siyanürlü yığın liçi sahasındaki çökme sonucu oluşan göçük altında işçiler kaldı. Siyanür ve toksik kimyasallarla Fırat Havzası ve Nehri tehlike altında. Siyanürün Fırat Nehri’ne ulaşması, çok büyük bir felaket anlamına geliyor.

Bu madenin kapatılması için yıllardır uyarılarda bulunduklarını belirten yaşam savunucularına göre; bilirkişiler, maden çalıştığı sürece bu felaketlerin kaçınılmaz olduğunu onlarca kez raporladı ama her seferinde görmezden gelindi. Üst üste yaşanılan siyanür sızıntıları ve kazalarına rağmen geçici kapatma ve göstermelik para cezaları dışında ciddi bir yaptırımda bulunulmadı. Anagold’un ortakları olan Kanadalı SSR Mining ve yerli Çalık Holding, 7,2 milyon dolar vergi borcu silinmesi ile adeta ödüllendirildi. Madenin kapasite artışına hukuksuz şekilde izin verildi.

Change.org üzerinden başlatılan imza kampanyası şu taleplerde bulunuyor:

  • Çöpler Altın Madeni ve Anagold şirketi acilen kapatılmalıdır.
  • Anagold yetkilileri ve suça ortak olan tüm kamu görevlileri ve şirket yetkilileri hakkında soruşturma açılmalı ve yurtdışına çıkış yasağı getirilmelidir.
  • Siyanür liçli madencilik yasaklanmalıdır.
  • Felaketin yaşandığı alanda delillerin karartılmasının önüne geçilmeli, süreç kamuoyuna açık biçimde yürütülmelidir.

About Post Author