#ekoIQ Özel Sektör Mühendislerin Sürdürülebilir Kalkınmadaki Rolleri Üniversite Öğrencilerine Aktarılıyor
Özel Sektör

Mühendislerin Sürdürülebilir Kalkınmadaki Rolleri Üniversite Öğrencilerine Aktarılıyor

sürdürülebilir

Üçüncü yılına giren Sürdürülebilirliğin Sorumlu Mühendisleri projesi ile sürdürülebilir mühendislik ilkeleri, yeşil mühendislik uygulamaları, Türkiye ve dünyadan iyi uygulama örnekleriyle birlikte mühendislerin sürdürülebilir kalkınmada oynayabilecekleri roller üniversite öğrencilerine aktarılacak.

Sürdürülebilirlik Adımları Derneği (SADE) ve Grundfos’un, Poul Due Jensen Vakfı desteğiyle yürüttüğü Sürdürülebilirliğin Sorumlu Mühendisleri projesi, üçüncü yılında. Bugüne dek proje kapsamında, paneller ve Çözümler Atölyeleri ile gençlere ulaşıldı. Projenin ikinci etabı olan 2023 yılında Türkiye’nin yedi bölgesinde, yedi ilde Çözümler Atölyeleri gerçekleştirildi. Yaratıcılığa ve farkındalığa odaklanılan çalışmalarla gençlerin iş hayatlarına güçlü, sağlam adımlarla başlamaları ve çalışmaya başladıkları kurumlarda sürdürülebilirliği yaygınlaştırmaları için gerekli donanımlara sahip olmaları amaçlandı. Böylelikle sürdürülebilirlik ve sorumlu mühendislik gündemde tutuldu.

2024’te Çözümler Atölyeleri, Marmara Bölgesi’nin dört büyük şehrinde gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili kısa bir eğitimin ardından, farklı mühendislik disiplininden gençler gruplara ayrılarak üzerinde çalışmak istedikleri soruna çözümler üretecek.

Öğrencilere Üniversitelerdeki Sınıflarında Ulaşılacak

SADE ayrıca, Sürdürülebilirlik için Mühendislik Söyleşileri ile Türkiye’deki 16 özel ve kamu üniversitesinin mühendislik, mimarlık ve endüstriyel tasarım bölümlerinin derslerine Grundfos profesyonelleri ve alanında uzman isimlerle konuk olacak. Dernek, 2024’te diğer yıllardan farklı olarak daha fazla etkileşim ve farkındalık için mühendislik öğrencilerine doğrudan üniversitelerdeki sınıflarında ulaşmayı planlıyor. Böylelikle sürdürülebilir mühendislik ilkeleri, yeşil mühendislik uygulamaları, Türkiye ve dünyadan iyi uygulama örnekleriyle birlikte mühendislerin sürdürülebilir kalkınmada oynayabilecekleri roller öğrencilere aktarılacak. SADE, yüz yüze atölye çalışmaları ile 200 gence, üniversitelerdeki derslere katılarak da 800 öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Sürdürülebilirlik Neden Gerekli?

Genç mühendisler üniversitelerde yapılacak söyleşilere katılarak mühendislik, tasarım ve inovasyonda sürdürülebilirliğin ne anlama geldiğini, neden gerekli olduğunu ve okudukları bölümlerde yaptıkları çalışmalarla sürdürülebilir kalkınmayı nasıl destekleyebileceklerini inceleyecek. Grundfos çalışanlarının dahil olacakları paylaşım alanları, teorik bilginin pratikte ve iş hayatındaki yerini anlamlandırma anlayışını esas alacak. Çevresel ve toplumsal sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında çözümler geliştirerek nasıl fark yaratabileceklerini keşfeden gençler, Çözümler Atölyeleri’nde kullanılan metodolojiyi hayatlarının her alanında uygulayabilecek.

About Post Author