Sivil Toplum

“Tohum Kumbaram” Projesi Birinci Yılını Tamamladı

Tohum Kumbaram

Birinci yılını tamamlayan “Tohum Kumbaram” projesi kapsamında, 2022-2023 eğitim öğretim yılında, 12 okulda yaklaşık 1.500 çocuğa tohum biriktirme alışkanlığı kazandırıldı. Proje ile çocuklarda üretim-tüketim dengesi bilincinin ve ileri dönüşüm kültürünün yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Anadolu Hayat Emeklilik işbirliğiyle hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi “Tohum Kumbaram” kapsamındaki eğitimlerinin ilk yılı tamamlandı. 2022-2023 eğitim öğretim yılında, ‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla çocukların doğayla bağlarını güçlendirmeyi, doğayla uyumlu bir yaşam sürerken gündelik yaşamlarında tohum konusundaki farkındalıklarını artırıp yeni sorumluluklar kazanmalarını hedefleyen proje kapsamında düzenlenen atölyelerde 12 okulda yaklaşık 1.500 öğrenciye ulaşıldı.

Tohum Atölyeleri Gerçekleştirildi

Proje ile öğrencilerini tohumla tanıştırmak isteyen öğretmenlere rehberlik etmek amacıyla online eğitimler düzenlendi. Projeye dikkat çekmek amacıyla Tohum Kumbaram’a katılan okullar dışındaki çocuklara ulaşmak için, Buğday Derneği’nin danışmanlığında kurulan Şişli %100 Ekolojik Pazar’da da tohum atölyeleri gerçekleştirildi.

Büyük şehirlerde toprakla ve doğayla ilişkisi sınırlı kalan ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini önceliklendiren proje, çocuklar ve ebeveynlerinde tohum konusunda farkındalık yaratarak çocuklara erken yaşta tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor. Okullarda düzenlenen Tohum Kumbaram Atölyeleri aracılığıyla çocukların, tohumun bir atık değil, kıymetli bir hazine olduğunun farkına varmaları sağlanırken yedikleri meyve ve sebzelerin tohumlarını tohum kumbaralarında biriktirerek toprakla buluşturabilecekleri anlatılıyor.

“Doğanın Koruyucu Kahramanları Çocuklardır”

Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, “Tohum Kumbaram projesi ile bugüne kadar yetişkinlere anlattığımız tohumu, bu defa çocukların lisanıyla, yeryüzünde tohuma en çok benzeyen varlık olarak gördüğümüz çocuklara anlattık. Bir tohumun gerekli koşullar ve imkanlar sağlandığında doğada nasıl mucizevi bir dönüşüm yaratabileceğine çocuklar ile şahitlik ettik. Çocukların doğanın mucizevi armağanı olan tohum aracılığı ile doğa ile bağ kurmalarını sağlayarak doğaya karşı sorumluluklarının bilincine varmalarını hedefledik. Tohum Kumbaram projesi ile bizler doğayı tohumlara, tohumları ise çocuklara emanet ettik. Çünkü biliyoruz ki, dönüşüm çocukla mümkün ve doğanın koruyucu kahramanları çocuklardır” dedi.

“Çocuklara Yeni Sorumluluklar Kazandırmayı Hedefliyoruz”

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay ise şunları söyledi: “Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin değerli işbirliği ile bugüne kadar geçen sürede 12 okulda atölye çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Öğretmenlerimizin de hayatımızdaki şekillendirici rolünün bilinciyle, onlara da ulaşmayı hedefledik ve online eğitimler düzenledik. Bu süreçte bir şirket içi etkinlik de düzenleyerek çalışanlarımız ve çocuklarının katılımıyla tohum kumbarası ve tohum topu yapma atölyeleri için bir araya geldik. Üç yıl sürmesini planladığımız proje ile geleceğimiz olan çocukların doğaya dair farkındalıklarını artırmayı ve onlara geleceği inşa ederken yeni sorumluluklar kazandırmayı hedefliyoruz.”

About Post Author