İklim

Üç Belediye, Afetlerde Tam İşbirliği için Protokol İmzaladı

afet

CHP’li Kadıköy, Çankaya ve Konak Belediyeleri, olası afet durumlarında dayanışmayı ve işbirliğini artırmak amacıyla bir protokole imza attı. Protokole göre bu üç belediye, afet öncesi ve sonrası yapılacak faaliyetlerde ortak çalışmalar gerçekleştirecek.

CHP’li Kadıköy, Çankaya ve Konak Belediyeleri, 1999 Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümünde olası afet durumlarında dayanışmayı ve işbirliğini artırmak amacıyla bir protokole imza attı. Protokole göre üç belediye, afet öncesi ve sonrasına ilişkin tüm faaliyetlerde ortak çalışmalar yürütecek.

Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümünde CHP’li üç belediye, olası afet durumlarına karşı karar aldı. İstanbul’dan Kadıköy Belediyesi, Ankara’dan Çankaya Belediyesi ve İzmir’den Konak Belediyesi, Kozyatağı’nda bulunan Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda gerçekleştirilen törenle afet durumlarında dayanışmayı ve işbirliğini arttırmayı planlayan bir protokole imza attı.  Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un imzasını taşıyan protokole göre bu üç belediye, afet öncesi ve sonrası yapılacak faaliyetlerde ortak çalışmalar gerçekleştirecek.

Protokol kapsamında belediyeler olası afetlerde arama kurtarma takımları, gezici aşevleri, mobil fırınlar, ikram araçları gibi tüm teknik ekip ve ekipmanlarıyla birbirleriyle tam dayanışma içerisinde hareket edecek. Kadıköy Belediyesi’nin öncülüğünde hazırlanan bu protokol sonrası belediyeler, afet öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere dair eksikliklerini de birlikte gerçekleştirecekleri çalışmalarla kısa süre içinde tamamlamayı hedefliyor.

“17 Ağustos 1999 Bir Milat Olabilirdi”

Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, “17 Ağustos 1999, o gün yaşanan tüm acılara rağmen gelecek kuşaklarımız için bir milat, çok önemli bir fırsat olabilirdi. Ancak bu fırsatı nasıl kaçırdığımızı, almamız gereken derslerin neredeyse hiçbirini almadığımızı 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremler ile birlikte acı bir şekilde gördük. Ancak 6 Şubat Depremi’ne dair söyleyeceğim çok önemli bir şey var: O da ne kadar hazırlıklı olursak, ne kadar koordinasyon içerisinde ve bir arada olursak o kadar yurttaşımızın canını kurtarabileceğimiz gerçeğidir” dedi.

About Post Author