Biyoçeşitlilik

Venedik’teki Büyük Kanal’ın Rengi Değişti

venedik

İtalya’nın Venedik kentindeki Büyük Kanal’ın bir bölümü renk değiştirdi. Tarihi Rialto Köprüsü yakınlarındaki kısmın fosforlu yeşil bir renk alması üzerine yurttaşlar durumu polise bildirdi.

İtalyan İtfaiyesi’nden yapılan açıklamaya göre, İtalya’nın kanallarıyla ünlü Venedik kentindeki Büyük Kanal’ın tarihi Rialto Köprüsü yakınlarındaki kısmı fosforlu yeşil bir renk aldı.

Basında yer alan haberlerden, sabah saatlerinde kanalın renk değiştirdiğini gören yurttaşların durumu polise bildirdikleri öğrenildi. Bunun üzerine Venedik Emniyet Müdürlüğü’nde olağanüstü bir toplantı gerçekleştirildi ve suyun renginin yeşile dönmesinin nedeninin tespit edilmesi amacıyla Büyük Kanal’dan su örnekleri alındı.

Venedik Emniyeti’nin olaya ilişkin araştırma ve incelemesinin devam ettiği bildirilmekle birlikte İtfaiye yetkilileri, kanaldaki renk değişiminin halk sağlığını tehlikeye atacak bir durum içermediğini ifade etti.

Su, şehirdeki yaşamın temeli olmakla birlikte, aynı zamanda insan eylemlerinin insafına kalmış bir kaynak. Dar kanallardan ve sığ lagünlerden geçen yoğun tekne trafiği ve aşırı büyük gemiler deniz yatağına ve deniz yaşamına zarar veriyor.

Bu etki 2020’de, koronavirüs karantinalarının şehirdeki trafiği durdurmasıyla kanalların mucizevi bir şekilde berraklaşması ve deniz yaşamıyla dolmasıyla da fark edilmişti.

Doğrudan San Marco Meydanı‘nın önünden geçen büyük yolcu gemileri de yakın zamana kadar önemli sorunlara neden oluyordu. Dalgaları şehrin temelini aşındırırken içinden geçtikleri lagünün derin kanalının düzenli olarak taranması, hayvan ve bitki yaşamını neredeyse tamamen yok etti.

Venedik’in önündeki bir başka devasa sorun ise iklim değişikliği. Yüzlerce kanalın bulunduğu Venedik’te su, ulaşım, sanayi ve turizm için hayati önem taşırken bir yandan da kenti tehdit eder hale geldi. İklim değişikliği kentte giderek daha sık yaşanmaya başlayan tehlikeli su baskınlarına neden oluyor.

About Post Author