Gıda

Hatay’da Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm Başlıyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Hatay’da çiftçilere yönelik başlattığı Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm Projesi; bölgede sürdürülebilir tarımsal üretimi yaygınlaştırmayı, çiftçilerin refahını artırmayı, biyoçeşitliliği korumayı, ekolojik ve ekonomik anlamda dirençli örnekler oluşturmayı hedefliyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Hatay’ın farklı ilçelerindeki çiftçilere, sürdürülebilir tarım yöntemleri konusunda eğitim ve danışmanlığın yanı sıra pazarlama desteği de vererek tarımsal üretimin bütün halkalarında etkili olacak bir onarımı gerçekleştirmek üzere yola çıktı. İki yıl sürecek Hatay’da Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm projesine katılacak çiftçilere ve ürünlerini işleyecek kooperatif temsilcilerine yönelik olarak Hatay EXPO Hortikültür alanında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

“Zincirin Tüm Halkalarına Kapsayıcı Şekilde Yaklaşmak Gerekiyor”

Proje faaliyetleri ile proje takviminin aktarıldığı toplantıda konuşan Buğday Derneği Strateji Kurulu üyesi Oya Ayman projenin amacını, “Depremlerin ardından Hatay’da yürüttüğümüz araştırmalar, onarıcı bir dönüşüm için, üretimden tüketime uzanan zincirin tüm halkalarına kapsayıcı bir şekilde yaklaşmak gerektiğini ortaya koydu. Bu amaçla destekçilerimizle birlikte çıktığımız bu yolda bölgedeki çiftçileri agroekolojik üretimle ve yeni pazarlama kanallarıyla tanıştırarak güçlendirmeyi amaçlıyoruz” sözleri ile açıkladı.

“Hatay’da Sürdürülebilir Örnekler Oluşturmak İstiyoruz”

Proje Koordinatörü Karel Büyükgazel ise şunları söyledi: “Hatay’da gerek tarımsal üretimde gerekse pazarlamayı da içeren tüm süreçlerde etkili, katılımcı, kapsayıcı, onarıcı ve sürdürülebilir örnekler oluşturmak istiyoruz. Bu amaçla projemize başvuran 70 çiftçiyle yola çıkıyoruz. Aynı zamanda projeye katılacak çiftçilerin ürünlerine katma değer sağlayacak kadın kooperatifleri ve işleme birimleri de bölgedeki kadın üreticilerin refahını desteklemek üzere önceliğimiz olacak. Bu ürünler için, e-ticaret sitelerinden restoran mutfaklarına kadar geniş bir yelpazede pazarlama desteği sağlayacağız.”

Hatay İl Tarım Müdürlüğü, ziraat odaları, kooperatif temsilcileriyle birlikte projenin Tarımsal Üretim Sponsoru Türkiye İş Bankası ve projeye salon, çiftçilerin ulaşımı, depo ve lojistik konularında destek olan Hatay Büyükşehir Belediyesi temsilcilerinin de katıldıkları toplantıda, Buğday Derneği yetkilileri ve uzmanlar, çiftçilerin ve kooperatif temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Hatay’da Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm Projesi, depremin ardından yaşamını ve üretimini yeniden kurgulamaya çabalayan bölge çiftçisinin refahını ve üretimin sürekliliğini sağlarken Türkiye’nin diğer bölgeleri için de model oluşturmayı amaçlıyor. Projeyle, bölgede sürdürülebilir tarımsal üretimin yaygınlaşması, çiftçilerin refahının artırılması, biyoçeşitliliğin korunması, ekolojik ve ekonomik anlamda dirençli örnekler oluşturulması hedefleniyor.

Bölgedeki İhtiyaç ve Potansiyeller Belirlendi

Bugüne kadar %100 Ekolojik Pazarlar, Zehirsiz Sofralar,  Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm gibi projelerle agroekolojik üretimin Türkiye’de yaygınlaşması için çaba gösteren Buğday Derneği, tarımsal üretimin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için bölgedeki ihtiyaç ve potansiyelleri belirledi. Araştırmanın sonuçlarını değerlendirerek Hatay’da Tarımsal Üretimde Onarıcı Dönüşüm projesini geliştiren Buğday Derneği, bölgede onarıcı bir dönüşüm için, üretimden tüketime kadar uzanan zincirin tüm halkalarına kapsayıcı bir şekilde yaklaşmanın gerekliliğine dikkat çekiyor.

Proje, Hatay’ın tarımsal üretiminde ve mutfak kültüründe öne çıkan ürünlere odaklanacak: Karakılçık buğdayı, biber ve domates salçası, nar ekşisi, narenciye, tıbbi ve aromatik bitkiler (kekik, nane, fesleğen, adaçayı). Uzmanların, bu ürünleri yetiştiren çiftçilere vereceği eğitimler, 1 Şubat 2024 itibarıyla başlayacak. Samandağ, Antakya ve Arsuz olmak üzere üç bölgede gerçekleştirilecek eğitimler agroekoloji, toprak onarımı, su yönetimi, tohum, hastalık ve zararlılarla mücadele ile dijital pazarlama konularını kapsayacak.

Örnek Uygulama Alanlarına Geziler Düzenlenecek

Proje kapsamında verilecek eğitimlerin yanı sıra örnek uygulama alanlarına geziler düzenlenerek çiftçiden çiftçiye deneyim aktarımı yapılacak. Agroekolojik üretime geçecek çiftçilerin ürünleri projeye dahil olacak kooperatiflerde işlenecek ve bu kapsamda üretilen ürünlerin çeşitli pazarlama kanallarından satışı için destek sağlanacak. Narenciye grubu ürünleri ise yaş olarak değerlendirilecek. Projenin ikinci yılında da, yeni katılacak çiftçilere verilecek eğitimler ve deneyim paylaşımları sayesinde bölgede agroekolojik üretimin yaygınlaşması hedefleniyor.

Projede çiftçilere yönelik tarımsal üretim ve eğitim faaliyetleri Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğu ile gerçekleşecek. Projenin salon, çiftçi ulaşımları, depolama ve lojistik faaliyetlerine Hatay Büyükşehir Belediyesi ayni katkı veriyor. Buğday Derneği üyesi İzel Levi Coşkun ile BÜNSA Döküm A.Ş.’nin de desteklediği proje ekibinin ulaşımı ise ALD Automotiv sponsorluğunda sağlanacak.

About Post Author